Novo na e-savjetovanju - pravilnici o malim alatima i naknadi štete
Ne e-savjetovanju su otvorena dva prijedloga izmjena pravilnika - Prijedlog pravilnika o izmjenama Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova na moru mrežama stajaćicama, klopkastim, udičarskim i probodnim riboovnim alatima te o ribolovu tramatom (otvoreno do 10. kolovoza) i Prijedlog pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o zaštiti riba i drugih morskih organizama i kriterijima za utvrđivanje visine naknade za počinjene štete (otvoreno do 25. kolovoza).
Pravilnikom o izmjenama Pravilnika o obavljanju gospodarskog ribolova na
moru mrežama stajaćicama, klopkastim, udičarskim i probodnim riboovnim
alatima te o ribolovu tramatom se predlaže brisanje stavaka 2., 3. i 4.
u članku 7.
U navedenom članku trenutno stoji:
Članak 7.
(1) Veličina oka jednostrukih mreža stajaćica ne smije biti manja od 16 mm.
(2) U ribolovnim zonama C, D, F i G nije dozvoljeno korištenje jednostrukih mreža stajaćica veličine oka mrežnog tega do 64 mm visine manje od 4 m.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, u razdoblju od 1. listopada do 30. travnja u ribolovnim zonama C, D, F i G dozvoljeno je korištenje jednostrukih mreža stajaćica namijenjenih za ulov gira (Spicara spp.) veličine oka od 30 mm do 40 mm te visine manje od 4 m.
(4) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, u razdoblju od 1. rujna do 1. ožujka u ribolovnoj zoni F dozvoljeno je korištenje jednostrukih mreža stajaćica namijenjenih za ulov trlja (Mullus spp.) veličine oka od 44 mm do 64 mm te visine manje od 4 m.
(5) Veličina oka središnjeg mrežnog tega – mahe trostrukih mreža stajaćica ne smije biti manja od 80 mm, a vanjskog mrežnog tega popona ne smije biti manja od 300 mm.
(6) Najveća dopuštena visina vanjskog mrežnog tega (popona) kod trostrukih mreža stajaćica ne smije biti veća od 4 m.
(7) Iznimno od stavka 5. ovoga članka veličina oka središnjeg mrežnog tega – mahe trostrukih mreža stajaćica namijenjenih za ulov sipa (Sepia officinalis) (u daljnjem tekstu: mreže sipare) ne smije biti manja od 64mm.
(8) Iznimno od stavka 6. ovoga članka kod trostrukih jednopodnih mreža stajaćica namijenjenih ulovu lista (Solea solea) (u daljnjem tekstu: mreže listarice) visina popona ne smije biti veća od 3 oka.
Izmjenom dosadašnji stavci 5., 6., 7. i 8. postaju stavci 2., 3., 4. i 5.
Prijedlogom pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o zaštiti riba i drugih morskih organizama i kriterijima za utvrđivanje visine naknade za počinjene štete dodaju se odredbe o ribolovu lampuge (Coryphaena hippurus).
Za lampugu se predlaže minimalna referentna veličina od 35 cm i jedinični iznos po kilogramu od 10,00 €. Također se predlaže zabrana ulova, zadržavanja na plovilu i iskrcaja lampuge (Coryphaena hippurus), u sportskom i rekreacijskom ribolovu na moru u razdoblju od 1. siječnja do 14. kolovoza.
Nadalje, zabranjuje se sakupljanje
crvenog koralja (Corallium rubrum), neovisno o veličini. U članku 5. se mijenja razdoblje lovostaja i glasi: "od 1. siječnja do 31. prosinca".
U članku 3. se dodaje jedinični iznos za obračun visine naknade štete za trpove (Holothuroidea) od 5,00 € po komadu. Njihovo sakupljanje je zabranjeno neovisno o veličini.
U članku 3. se mijenja stavak 3.
Dodano je da se dozvoljava i zadržavanje na plovilu (a ne samo iskrcaj) za tune manje od minimalne veličine (30 kg (WHL) ili 26,5 kg (GUG) ili 115 cm (FL)) ako ovaj ulov ne premašuje 5 % od ukupnog broja komada zadržane plavoperajne tune i uz uvjet da pojedina riba nije manja od 8 kg (WHL) ili 7,1 kg (GUG) ili 75 cm (FL). Postotak od 5 % izračunava se na temelju ukupnog broja ulovljenih plavoperajnih tuna zadržanih na plovilu u bilo kojem trenutku nakon svake ribolovne operacije.
U članku 6. se dodaje odredba kojom se štite ženke škampa:
"Osoba koja obavlja ribolov vršama za lov škampa dužna je odmah nakon ulova i neovisno o njihovoj veličini vratiti u more ženke škampa (Nephrops norvegicus) s vanjskim jajima."
Trenutno je obavezno vraćanje u more ženki s vanjskim jajima raka kuke (Scyllarides latus), rakovice (Maja squinado) sa zatamnjenim vanjskim jajima te, sukladno Prilogu I. točki (n) Uredbe (EU) 1241/2019, ženke jastoga (Palinurus elephas) i hlapa (Homarus gammarus).
Prema navedenoj Uredbi zabranjen je ulov u Sredozemnome moru, zadržavanje na plovilu, prekrcavanje, iskrcavanje, pohrana, prodaja, izlaganja ili nuđenja na prodaju ženki jastoga (Palinurus spp.) i hlapa (Homarus gammarus). Ženke se od mužjaka razlikuju po plivaćim nožicama (pleopodima) na donjoj strani repa. Ženke imaju po dva para pleopoda po trbušnom segmentu, koji su pernatog izgleda. Mužjaci imaju jedan par pleopoda po trbušnom segmentu i pleopodi nisu perasti. Kod mužjaka, prvi par plivaćih nožica može biti modificiran u čvrste, šiljaste strukture koje se nazivaju gonopodi, koji se koriste za prijenos sperme na ženke tijekom parenja. Osim toga, ženke imaju širi rep, dok je kod mužjaka on uži i izduženijeg oblika.
Podsjećamo i da su od 1. srpnja 2024. godine na snazi odredbe ovog pravilnika koje se odnose na minimalnu referentnu veličinu za očuvanje iz članka 3.
tablice u stavku 1. ovog Pravilnika za vrste: zubatac (Dentex dentex), škrpina (Scorpaena scrofa), gof (Seriola dumerili), kantar (Spondyliosoma cantharus) i hobotnica (Octopus vulgaris), kao i odredbe stavka 4. istoga članka:
Dentex dentex zubatac 30 cm
Scorpaena scrofa škrpina 25 cm
Seriola dumerili gof 45 cm
Spondyliosoma cantharus kantar 18 cm
Octopus vulgaris hobotnica 1 kg
Iznimno od stavka 1. ovoga članka dozvoljeno je zadržavanje na plovilu nakon sortiranja, iskrcaj, transport, skladištenje, izlaganje ili nuđenje za prodaju ili prodaja primjeraka manjih od minimalnih referentnih veličina za očuvanje za vrste kako slijedi:
a. zubatac (Dentex dentex): do 20 % mase zadržanog ulova zubaca smiju činiti primjerci manji od 30 cm, ali ne manji od 25 cm
b. škrpina (Scorpaena scrofa): do 20 % mase zadržanog ulova škrpine smiju činiti primjerci manji od 25 cm, ali ne manji od 20 cm
c. gof (Seriola dumerili): do 20 % mase zadržanog ulova gofa smiju činiti primjerci manji od 45 cm, ali ne manji od 25 cm
d. kantar (Spondyliosoma cantharus): do 20 % mase zadržanog ulova kantara smiju činiti primjerci manji od 18 cm, ali ne manji od 15 cm
e. hobotnica (Octopus vulgaris): do 20 % mase zadržanog ulova hobotnice smiju činiti primjerci manji od 1 kg, ali ne manji od 800 g.